Semifinala Cupei Romaniei la Go

In zilele de 3 si 4 septembrie va avea loc, la Voluntari, Semifinala Cupei Romaniei la Go. Concursul va avea loc la Casa de Cultura a Orasului Voluntari (Bdul Tudor Vladimirescu 40, linga Politia Voluntari), incepind cu ora 10 a zilei de 3 septembrie. La semifinale pot participa jucatorii cu rangul de cel mult 1 kyu EGD (va fi luat in considerare GoR), jucatorii de peste 1 dan fiind calificati direct in finala. (Danistii sunt rugati sa nu vina la semifinala, pentru ca ar influenta clasamentul). Se vor califica in finala primii 25% dintre jucatorii participanti, plus toti jucatorii care termina cu acelasi punctaj cu ultimul dintre cei 25% din frunte. Asadar, avind in vedere ca la Voluntari vor veni toti elevii mei, vor fi destul de multe locuri calificatoare puse in joc! Ii astept la concurs pe toti prietenii mei din tara, copii sau adulti.

As fi recunoscator daca v-ati anunta venirea la telefonul 0724036209. Cu respect, Marius

EGC 2016 Sankt Petersburg

Echipa de GO a Romaniei a ocupat locul al 4-lea la Campionatul European de GO 
ce se desfasoara in Rusia la Sankt Petersburg. Scorurile meciurilor au fost 
 0-4 cu Ucraina
 1-3 cu Rusia , a castigat Cornel Burzo , 
 1-3 cu Franta a castigat Cristian Pop.
Cristian Pop si Catalin Taranu continua turneul la individual. 
Mai multe noutati pute urmari si pe site-ul despre.go. 
Felicitari lui Laura Avram pentru initiativa de a reactiva acest site.

Două titluri naţionale, cucerite de juniorii brăileni la Go

Mihai Matei şi Ioan Grigoriu au cucerit medaliile de aur Grigoriu şi-a trecut în cont o medalie de argint şi la tineret La ediţia 2016 a Campionatului Naţional de Go pentru juniori şi tineret brăilenii pregătiţi la Asociaţia Judeţeană de Go de către Codrin Vasiloancă au cucerit două medalii de aur şi una de argint. La concursul la care au participat jucători legitimaţi la cluburi şi asociaţii sportive din Bucureşti, Voluntari, Brăila, Drobeta, Galaţi, Bistriţa, Timişoara, Sibiu, Botoşani, brăileanul Mihai Matei, elev al şcolii “Mihu Dragomir” a cucerit titlul naţional la categoria de vârstă 10 ani. Aceeaşi performanţă a fost realizată, tot la juniori, de Ioan Grigoriu, la categoria 16 ani. Grigoriu şi-a adjudecat şi argintul la naţionalele de tineret, competiţie care s-a derulat concomitent cu cele ale juniorilor.

Citeste mai mult

Rezultate concursuri in tabara de vara Olimp, 2016

CN Seniori, Olimp 2016 - Clasament Final
Place Name                      Club      Level	   Score	1	2	3	4	5	6	7   
   1  Burzo, Cornel          	BaMa	  6 Dan	    7	    5+  6+	3+	0+	8+	2+	4+ 
   2  Bajenaru, Dragos   		CSRB	  6 Dan	    6	    6+	3+	7+	8+	4+	1-	5+ 
   3  Pop, Cristian         	CSRB	  7 Dan  	5	    8+	2-	1-	5+	6+	4+	0+ 
   4  Corlan, Lucian     		CSRB	  5 Dan  	4	    7+	5+	8+	6+	2-	3-	1- 
   6  Sora, Sorin       		Crav	  4 Dan  	3	    1-	4-	6+	3-	0+	8+	2- 
   5  Iugulescu, Sergiu_Dan	    Cluj	  3 Dan  	2	    2-	1-	5-	4-	3-	0+	8+ 
   7  Sora, Adelina  			Crav	  1 Dan  	1	    4-	8+	2-	 -	 -	-	 - 
   8  Chirila, George  		    CSRB	  2 Dan  	0	    3-	7-	4-	2-	1-	5-	6-
CN Rapid, Olimp 2016 - Clasament Final
Place Name                   Level  Club  Score  Points  SOS SOSOS 1	 2	   3	 4	   5     6
1 Pitrop Alexandru-Petre      4d    Boto  13        6    60   355  4+    3+    2+    7+    5+    6+
2 Grigoriu Elian_Ioan         2d    Galt  12        5    61   354  6+    5+    1-    3+    4+    7+
3 Chirila George              2d    CSRB  11        4    59   351  7+    1-    6+    2-    8+    4+
4 Arsinoaia Ioan_Alexandru    2k    Tims  10        3    57   310  1-    8+    9+    10+   2-    3-
5 Iugulescu Sergiu_Dan        3d    Cluj  10        3    56   336  0=    2-    7+    6+    1-    8+
6 Sora Sorin                  4d    Crav  9         2    60   338  2-    7+    3-    5-    11+   1-
7 Arsinoaia Viorel            2d    Tims  8         1    62   339  3-    6-    5-    1-    9+    2-
8 Nitu Mircea                 8k    CSOV  7         3    51   291  11+   4-    10+   9+    3-    5-
9 Rotarita Stefan_Adrian      9k    Boto  7         3    43   274  10+   11+   4-    8-    7-    12+
10 Tudor Patricia             8k    CSRB  7         3    36   239  9-    19+   8-    4-    12+   11+
11 Serban Radu                6k    Pits  6         2    40   235  8-    9-    13+   14+   6-    10-
12 Oprican Andrei            17k    Drob  5         4    28   173  0+    18+   16+   13+   10-   9-
13 Tarita-Campeanu Otilia    16k    CSRB  5         4    26   141  15+   14+   11-   12-   17+   18+
14 Bolan Ovidiu_Andrei       17k    Miov  5         4    19   144  16+   13-   17+   11-   18+   20+
15 Irimia Tiberiu            17k    Miov  5         4    14   124  13-   17-   18+   16+   20+   19+
16 Pirlea Tudor              19k    CSRB  3         3    19   119  14-   20+   12-   15-   19+   17+
17 Popa Florin               18k    Drob  3         3    19   117  19+   15+   14-   20+   13-   16-
18 Cenuse Andrei-Lucian      19k    Drob  2         2    21   126  20+   12-   15-   19+   14-   13-
19 Pirlea Bogdan             18k    CSRB  1         1    20   128  17-   10-   20+   18-   16-   15-
20 Sora Damian               20k    Crav  0         0    19   112  18-   16-   19-   17-   15-   14-   
OLIMP OPEN 2016 - Clasament Final

Place Name                      Club    Level Rating Score       1       2         3        4         5         6          Points  SOS  SOSOS
1  Pitrop, Alexandru-Petre      Boto  	 4 Dan  2360    11	    6+/w      2+/w     3+/b      8+/b     7+/b      -           5      47    282 
2  Arsinoaia, Viorel             Tims  	 2 Dan  2107    10      7+/w      1-/b     4+/b      -        3+/b      -           3      48    269 
3  Iugulescu, Sergiu_Dan         Cluj  	 3 Dan  2312     9      8+/b      4+/w     1-/w      5+/w     2-/w      -           3      51    276 
4  Sora, Sorin                   Crav  	 4 Dan  2241     9      5+/w      3-/b     2-/w      free      -        -           2      48    265 
5  Arsinoaia, Ioan_Alexandru    Tims  	 2 Kyu  1920     9      4-/b      7+/w     6+/w      3-/b     8+/b      -           3      46    282 
6  Bordea, George                Drob  	 1 Dan  1955     9      1-/b      8+/w     5-/b      7+/b      -        -           2      45    267 
7  Rotarita, Stefan_Adrian      Boto  	 9 Kyu  1160     7      2-/b      5-/b     8+/w      6-/w     1-/w      -           1      51    273 
8  Serban, Radu                  Pits  	 6 Kyu  1512     6      3-/w      6-/b     7-/b      1-/w     5-/w      -           0      51    276 
9  Oprican, Andrei                Drob 	19 Kyu   214     6   	12+/w     10+/b    11+/w     12+/b    10+/w    11+/b        6      12    120 
10  Popa, Florin                  Drob 	19 Kyu   208     4   	11+/b     9-/w     12+/b     11+/w    9-/b     12+/w        4      16    112 
11  Pirlea, Tudor                 CSRB 	19 Kyu   206     2   	10-/w     12+/b    9-/b      10-/b    12+/w    9-/w         2      20    104 
12  Pirlea, Bogdan                CSRB 	18 Kyu   314     0    	9-/b      11-/w    10-/w     9-/w     11-/b    10-/b        0      24     96

Adunarea Generala Ordinara a FEDERATIEI ROMANE DE GO 2016

Federatia Romana de Go
Calea Piscului, nr. 10
Bucuresti
Nr. 39 din 17.05.2016
CONVOCATOR
Avand in vedere Hotararea Biroului Federal din data de 13.02. 2016 ;
Conform dispozitiilor art.31 alin.(1) si art. 35 din Statutul FR GO, se convoaca
Adunarea Generala Ordinara a FEDERATIEI ROMANE DE GO pentru data de 02.07. 2016,
ora 14:00 la Olimp , Judetul Constanta , in locatia Hotel Majestic, cu urmatoarea ordine de zi:
1.Constatarea intrunirii cvorumului adunarii generale.
2.Aprobarea ordinii de zi.
3.Alocutiunea presedintelui.
4.Desemnarea a 1-3 persoane pentru intocmirea procesului verbal oficial .
5.Aprobarea afilierii de noi membri, suspendari, si/sau excluderi de membrii afiliati .
6. Prezentarea si aprobarea Raportului Cenzorului si descarcarea de gestiune pentru anul 2015
7. Prezentarea programului de activitate, a calendarului competitional intern si international si a
proiectului de buget pe anul 2017 .
8. Revizuire Regulamente .
9. Alinierea regulamentelor FR Go la regulamentele federatiilor internationale.
10 . Aprobarea taxelor si vizelor pentru anul 2017.
11. Cluburile organizatoare de competitii unde taxa de participare a sportivilor este aprobata de
biroul federal , vor putea pastra diferenta de bani din taxe dupa plata arbitrajului .
12. Diverse.
Membrii afiliati pot face propuneri pentru completarea si/sau modificarea ordinii de zi in
termen de 7 zile de la comunicare. Propunerile pentru completarea si/sau modificarea ordinii
de zi se supun votului adunarii generale.
Conform art.32 din statut « la adunarea generala au drept de vot numai membrii afiliati
care si-au achitat toate taxele, vizele, cotizatiile si au participat in anul precedent la cel putin o
competitie din calendarul competitional national al federatiei. »
In ziua sedintei delegatii desemnati sa participe la adunarea generala vor prezenta in
original delegatia semnata si stampilata de reprezentantul legal al structurii sportive care i-a
imputernicit, conform modelului anexat.

Presedinte,
Sora Sorin Adrian

Rezultate semifinala CN 2016

Sportivii calificati la Finala Campionatului National de Go alaturi de 
Pop Cristian loc 2 si Burzo Cornel loc 1 in 2015 sunt :
1. Chirila George  
2. Bajenaru Dragos  
3. Sora Sorin 
4. Iugulescu Dan  
5. Corlan Lucian  
6. Șanta Ionel                             
Rezerve (in cazul in care cei calificati nu confirma pana la 20.06.2016): 
7. Sora Adelina  
8. Câmpenu Bogdan  

Cantonamentul de vara al FRGO Olimp 2016

In perioada 26.06.2016 - 03.07.2016 se va desfasura la Olimp - Hotel Majestic, 
Finala Campionatului National de Go.
In paralel se vor desfasura CN de Go Rapid, Turneu Open, simultane, lectii. 
Adunarea Generala a FRGO va avea loc pe 02.07, la ora 14.
Locatia desfasurarii evenimentelor este statiunea Olimp , Hotel Majestic.
Pretul unei nopti de cazare, cu mic dejun inclus(bufet suedez):
    120 RON  camera dubla 
    105 RON  camera single
    200 RON pentru apartament
Copiii pana la 7 ani au gratuitate la cazare.         
Exista meniuri de copii 15 lei pentru pranz sau cina.
Taxa participare cantonament: 50 lei/persoana, sau 25 lei pentru participare la un singur alt concurs.
Salile de concurs, parcare, piscina si sauna sunt puse la dispozitie gratuit.
Pentru rezervari trebuie achitata cotravaloarea unei nopti de cazare in contul hotelului 
    RO87BTRL01401202363006XX, 
    Banca Transilvania Mangalia
    SC TransilvaniavEstival 2002 SA
Totodata trebuie transmisa o nota de rezervare la adresa de e-mail georgebordea@yahoo.com cu 
urmatoarele detalii: 
Nume si prenume, data de sosire, data de plecare, persoana cu care sta in camera (daca este cazul).

Pentru informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati :
    Adrian Sorin Sora  0766/497712
    George Bordea      0730/120710
Inscrierile se pot face si pe forum la urmatorul link http://www.goforum.ro/viewtopic.php?f=27&t=240

Semifinala Campionatului National 2016

In perioada 28-29 Mai 2016 se va desfasura Semifinala Campionatului National de Go, 
Primii 6 jucatori se vor califica pentru finala ce se va desfasura in cantonamentul de la mare 
in perioada 26.06-03.07.2016 si vor avea asigurata cazarea de catre FRGO .
Taxa de participare  20 lei de persoana. 

Locatia  
    Bucuresti, scoala 179, str Ardealului nr 34, sect 1. 
    
Inscrierea participantilor se va face in 28.05. intre orele 9,30-9,59.
Timp de gandire o ora si 15 min. Bioyomi 30 sec.
Program:
  Sambata 
    R1 - 10.30    
    R2 - 14.00    
    R3 - 17.00   
  Duminica   
    R4 - 10.00    
    R5 - 13.00  
    Festivitatea de premiere - 16.30

DATA LIMITA  OBLIGATORIE DE CONFIRMARE A PARTICIPARII CELOR CALIFICATI ESTE 15.06.2016  

Cazare Campionatul National de Juniori 2016 – Cupa Regelui

Locatie Colegiul Tehnic Media, str, Jiului nr. 163, sector 1, camere de 4 persoane.
Grupul de  30 persoane (Cupa  Regelui) )va fi cazat in camerele 31, 32, 36, 38, 39, 40, 42, 55, 62 și de rezervă camera 28.
Vor servi cina în data de 23 și 24 iar micul dejun în zilele de 24 și 25. Preț 35 lei/persoană x 2zile( 20 lei cazarea, 15 lei mic dejun si cina/ zi)
Telefon organizator : d-na Camelia State – 0766.353916.

Campionatul European de juniori 2016

In data de 25-27 Martie 2016 in Serbia sa desfasurat Campionatul Europea de Juniori impartit pe 3 categorii: sub 12 sub 16 si sub 20. Felicitari reprezentantilor Romaniei cu mentiuni speciale lui Ioan Alexandru Arsinoaia care este noul Campion European la U 12 ! Mai multe detalii